Kiedy skontaktować się z adwokatem?

W razie zatrzymania prawa jazdy warto skontaktować się z Kancelarią Adwokacką Adwokata Mikołaja Snopczyńskiego i Radcy Prawnego Marii Snopczyńskiej w Warszawie jak najszybciej, nawet tego samego dnia. Czas w tym wypadku jest kluczowy, gdyż w ciągu 2-3 tygodni od chwili zabrania Państwu prawa jazdy przez Policję, Prokurator oraz Sąd zdecydują co zrobić z tym dokumentem. Od tejże decyzji, czy zwrócić bądź zatrzymać prawo jazdy będzie zależeć, czy kierowca prawo jazdy odzyska, albo na jak długi czas je utraci.

Po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy Policjant ma więc obowiązek w ciągu tygodnia przekazać go Prokuratorowi, jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego bądź z jazdą pod wpływem alkoholu, albo Sądowi – jeśli dokument zatrzymano za wykroczenie, np. w razie jazdy pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

Zatrzymanie prawa jazdy jest jednocześnie środkiem represyjnym oraz zapobiegawczym, który stosują organy ścigania czy wymiaru sprawiedliwości, a także starosta. W postaci środka represyjnego zatrzymanie dokumentu prawa jazdy może być zastosowane w momencie przekroczenia prędkości przez kierowcę o 50 km/h na terenie zabudowanym. Natomiast środkiem zapobiegawczym będzie wówczas, gdy w postępowaniu karnych istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa w ruchu drogowym.

Co zrobić, by odzyskać zatrzymane przez Policję prawo jazdy?

Wiadomo, że decyzja Sądu lub Prokuratora o zatrzymaniu bądź zwróceniu prawa jazdy kierowcy jest dla niego kluczowa. Z tego też względu warto wynająć profesjonalnego adwokata należącego do Kancelarii Adwokackiej Adwokata Mikołaja Snopczyńskiego i Radcy Prawnego Marii Snopczyńskiej, który złoży odpowiednie pismo, tzn. wniosek o zwrot prawa jazdy, które zostało zatrzymane przez Policję. Wniosek ten należy złożyć do Prokuratora lub sądu jak najszybciej, ponieważ tylko wtedy Sędzia bądź Prokurator będzie mógł zapoznać się ze stanowiskiem kierowcy jeszcze przed wydaniem ewentualnej decyzji w sprawie zabranego prawa jazdy. Doświadczony adwokat będzie potrafił celnie uargumentować zwrot dokumentu prawa jazdy, bez którego wielu nie będzie w stanie funkcjonować w społeczeństwie jak dotychczas.

W jaki sposób nasi adwokaci mogą Państwu pomóc?

W razie zatrzymania prawa jazdy przez Policję adwokaci Kancelarii Adwokackiej Adwokata Mikołaja Snopczyńskiego i Radcy Prawnego Marii Snopczyńskiej mogą podjąć różne warianty pomocy Klientowi, a zwłaszcza:

  • zwrócić się do Sądu lub Prokuratora z odpowiednio umotywowanym wnioskiem o zwrot prawa jazdy,
  • złożyć stosowne zażalenie na postanowienie w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy, jeżeli decyzja Prokuratora lub Sądu o zatrzymaniu kierowcy dokumentu prawa jazdy została już podjęta,
  • złożyć wnioski dowodowe, np. o przesłuchanie świadków, powołanie biegłego lub zastrzeżenia jego opinii, gdy jest dla kierowcy niekorzystna,
  • złożyć wniosek o uniewinnienie kierowcy lub o dobrowolne poddanie się karze,
  • reprezentować Klienta w Sądzie na rozprawach,
  • wnieść o apelację.

Oczywiście istnieje szereg możliwości pomocy w sytuacji zatrzymania prawa jazdy kierowcy, jakie oferuje nasza kancelaria, dlatego zapraszamy do kontaktu celem ustalenia indywidualnego rozwiązania, które pomoże osiągnąć najlepsze rezultaty.

W czym jeszcze może pomóc adwokat?

Klienci, którym zatrzymano prawo jazdy mogą oczekiwać, iż nasz adwokat przygotuje specjalnie dostosowaną do Państwa oczekiwań koncepcję obrony, będą działać sprawnie i szybko, a kontakt z Państwem będzie na bieżąco.

Kancelaria Warszawa

tel: 22 831 04 45
fax: 22 887 04 41
kom: + 48 600 944 227
kom: + 48 603 062 616

[email protected]